- Предистория
Преди години, когато още тренирах силов трибой (Зала по вдигане на тежести към "Славия", при Здравко Стоичков), наблюдавах специфичните тренировки на спринтьори.
Идваха в залата за силовата част от подготовката си за пистата.
Използваха много свободни тежести в комбинация с ластици.
Тогава за първи път се сблъсках с прогресиращото съпротивление по време на позитивната (концентрична) част на движението.
Вместо да ти става по-леко към края на тази част, се случва точно обратното - ластикът се разтяга повече и оказва много по-голямо съпротивление. Така мускулите са под голямо напрежение за по-дълго време и се генерира допълнителна сила.
- Чувам звън на веригииииии
В последствие съдбата ме срещна с друг способ за това съпротивление, но в един железен вариант - веригите! (Благодарна съм за оборудването в JK Fitness Complex)
Меко казано се очаровах от специфичното натоварване и започнах да ги прилагам в тренировките си за гърди (основно, макар че включвах и при краката и тежките клекове).
Вярно е, че се възстановявах по-бавно и трудно и това от своя страна налагаше по-рядкото използване на веригите, но също така е вярно, че качих сила.
Неслучайно тренировъчните вериги се използват от силови трибойци и многобойци.
И освен, че изглеждат доста респектиращо, зад тях се крие сериозна научна обосновка.
- Защо помагат?
Реших да вникна по-дълбоко и да разбера основният принцип на действие на този вид натоварване. Така стигнах до мускулната сила и нейната линия на действие - кога е най-силна, кога е най-слаба и какво се случва, ако утежнението в най-слабата зона се увеличи.
Може да прочетете повече за веригите и да намерите тези отговори в статията ми за BB-Team "Тренировъчни вериги"
За съжаление, все още не са масов аксесоар и се срещат в малко зали.
Но вярвам, че това ще се промени.
Веригите не са за начинаещи ентусиасти, но много напреднали атлети могат да извлекат ползи (спрямо целите си).
Тренирайте умно и бъдете здрави!
Няма коментари:
Публикуване на коментар