Катерене на стълби
Сладкото мъчение
Когато стане дума за кардио уреди, признавам два варианта:
- ходене по пътека с голям наклон;
- изкачване на ескалатор (stairmaster).
Днес ще говоря за втория, защото го практикувам вече 2 години и половина и заема 98% от кардио тренировките ми.
Какво представлява ескалаторът?
Точно това, което подсказва и името му - представете си мини ескалатор, който подава стъпала непрекъснато. Няма слизане. Само изкачване. "Етаж" по "етаж".
Хубавото на този кардио уред е, че може да въвеждате желаната скорост (брой стъпки минута/ различни нива), както и да редувате бързи и бавни интервали.
Защо е толкова предпочитан?
У нас все още не е достатъчно разпространен, но в последно време наблюдавам нещо радостно - все повече зали се оборудват със звездните стълби.
Предпочитан е основно заради:
- изключително ефективна кардио дейност - възможност за вдигане на висок пулс при не толкова интензивни движения;
- горене на повече калории в сравнение с една пътека, например;
- тонизиране на долната част на тялото и ефективно трениране на: глутеус, задни бедра, прасци, квадрицепси;
- въвличане на коремните мускули - за баланс и при различни позиции на тялото;
- 15 минути стълби на подходяща степен могат спокойно да заместят 30 мин пътека (лично мое и изпробвано мнение).
Как да се ползва?
Ще изброя няколко варианта, които съм изпробвала в практиката.
- Според опита
Начинаещи
Започнете на ниска степен и постепенно увеличавайте, за да прецените кое ще е най-удачното за вас. Препоръчвам начинаещите да опитат няколко тренировки с монотонно темпо, преди да включат интервали.
Напреднали
- Ако сте добре тренирани атлети, то вие може да се гмурнете изцяло в "мъченията", които предлагат стълбите.
- Опитайте интервално изкачване - редувайте бързи интервали по 1 минута на 15-16 ниво (ако използвате StairMaster) с бавни интервали по 1 минута на 10 ниво. Така 15-20 минути.
- Изпробвайте някоя от програмите, които са автоматично въведени в уреда - Fat Burner или Aerobic - тя автоматично сменя бързината и следва собствен алгоритъм. Хубавото е, че ако нещо ви е прекално бързо или бавно, може лесно да коригирате това с бутоните за увеличаване/намаляване.
Независимо дали сте начинаещи или напреднали - хубаво е непрекъснато да разнообразявате схемата, по която ще изкачвате стълбите. Редувайте програмата и времето за изпълнение (монотонно темпо за 30-45 минути; бързи интервали за 15 мин). Експериментирайте и следете за пулса си.
- Според позицията на тялото
Тук има два варианта, чрез които може да промените акцента върху натоварването.
- Торс наведен напред (подпрени ръце на дръжките), глутеус изнесен назад. Следете гърбът ви да не е извит като на котка, въпреки че сте се навели напред. Така ще пренесете цялото натоварване върху задната верига. Изключително активиране на задни бедра и глутеус.
- Изправен торс, колене изнесени напред. По този начин основните динамисти са квадрицепсите. По-трудният вариант според мен. Всъщност зависи от скоростта и от това кои мускулни групи са ви по-слаби. Както и дали правите кардиото след силова тренировка (убийствено-сладко е усещането при изкачване на стълби след тренировка за крака).
- Според начина, по който се изкачвате
- Стъпало по стъпало.
- Стъпало през стъпало (по-трудният вариант и по-голямо участие на задна верига).
- Стъпка през стъпало + мах назад. Стъпвате с левия крак, изкачвате се, но преди десният да стъпи върху стъпалото - прави силен мах назад и нагоре. Кракът е в контра-шпиц със заключена колянна става. Натоварването е изцяло върху глутеуса. След извършването на маха десният крак стъпва на стъпалото, след което идва ред на левият да направи мах, преди да стъпи и да се изкачи. Тази схема е много добра за фитнес състезатели.
Съвети
- Задължително си носете вода, от която да пиете при нужда по време на бавните интервали;
- Дръжте се добре за дръжките по време на бързите интервали;
- Ако имате сърдечни проблеми или друго, бъдете внимателни със степените - следете си пулса - той наистина скача неочаквано бързо;
- Носете си кърпа - потта се стича на вадички;
- Слушайте музика (на слушалки или озвучението в залата (ако има) - стълбите са доста шумни;
- Стъпвайте на цяло стъпало и използвайте петите си, ако има такава възможност. За съжаление хората с по-големи стъпала ще са ощетени от тази гледна точка. По мое мнение стъпалата не са достатъчно широки (не само за тези уреди, но и като цяло в ежедневието).
Ето ме и мен в действие - върху стълбата K2, Nautilus, в JK Fitness&Wellness Complex
Няма коментари:
Публикуване на коментар